Kołdry puchowe cieszą się wśród nas coraz to większą popularnością. Zwykle do ich wypełnienia wykorzystywany jest naturalny materiał, czyli kaczy lub gęsi puch, który cechuje się świetna izolacja termiczną. Niemniej jednak wiele osób zastanawia się, czy takie wypełnienie nie będzie przyczyną reakcji alergicznych lub innych podrażnień. Wobec tego, czy kołdry z ptasiego puchu mogą być szkodliwe dla zdrowia?

Ptasi puch- czy może być powodem reakcji alergicznych i podrażnień?

Panuje dość powszechne przekonanie odnośnie tego, że ptasi puch wywołuje reakcje alergiczne. Jednocześnie trzeba sobie uświadomić, że ptasi- gęsi lub kaczy- puch jest materiałem całkowicie naturalnym, a co za tym idzie, nie jest on sam w sobie alergenem.

Głównym problemem jest jednak to, że wszelakie roztocza i kurz wyjątkowo mocno upodobały sobie „osiadanie” w puchu ptasim, co z kolei rzeczywiście może wywołać objawy alergii. Jednocześnie rozwiązaniem staje się wybranie odpowiedniego materiału pokryciowego kołdry z naturalnego puchu. Powinien cechować się on zwartą i jednolitą strukturą, która zapobiegnie przenikaniu alergenów do wnętrza. Kołdry puchowe same z siebie nie są więc powodem podrażnień skóry i reakcji alergicznych.

Kołdry puchowe i ich wpływ na zdrowie

Kołdry puchowe są kołdrami całkowicie naturalnymi. Łatwo więc można domyślić się, że nie niosą one za sobą żadnego zagrożenia dla zdrowia. Można powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie. Kołdry z ptasiego puchu gwarantują ciepły i komfortowy sen. Wynika to z faktu ich wysokiej przewiewności, która pozwala na swobodną wymianę powietrza pomiędzy materiałem a naszą skórą.

Dodatkowo kołdra wykonane z puchu ptasiego, czyli kołdra puchowa, świetnie zatrzymuje ciepło, więc będzie idealnym rozwiązaniem na sezon zimowy- nie pozwoląi nam zmarznąć, a także nie doprowadzą do nadmiernego przegrzania organizmu. Można więc śmiało powiedzieć, że kołdry puchowe są najlepszym przyjacielem nie tylko naszego zdrowia, ale także i komfortowego oraz higienicznego wypoczynku- nawet w przypadku alergików.