Złoty Gołąb - Międzynarodowy Magazyn Hodowców Gołębi Pocztowych

Autor: Jolanta Nowak.    Publikacja na stronie: niedziela, 2 czerwca 2019r.    Czytano: 74 razy

Krzysztof Piątkowski – kolejny mistrz okręgu Ciechanów

Tytuł mistrza okręgu Ciechanów w kategorii maraton był okazją do rozmowy z kolegą Krzysztofem Piątkowskim z oddziału Nasielsk. Jest to oddział o bardzo krótkiej historii, bo powstał dopiero w 2016 roku, ale może już poszczycić się bardzo dobrymi wynikami. W ostatnim sezonie lotowym tytuł Mistrza Okręgu, a zarazem regionu zdobyli Daniel i Marian Ziarkowscy, a mistrzowski wynik w kategorii maraton na szczeblu okręgu wywalczył właśnie Krzysztof Piątkowski. Kolega Piątkowski jest także prezesem oddziału Nasielsk.

<p>O przyczynach bardzo dobrych wynik&oacute;w hodowc&oacute;w tego oddziału, a także o swojej hodowli Krzysztof opowiedział w trakcie naszej rozmowy kr&oacute;tko przed rozpoczęciem nowego sezonu lotowego.</p> <p>[...] W 2010 roku zacząłem wprowadzać do hodowli gołębie z naszych, polskich gołębnik&oacute;w. Mając dobre gołębie szukałem jak mi się zdawało jeszcze lepszych, ale wyniki tych zakup&oacute;w były mizerne. Wr&oacute;ciłem więc do tych gołębi, od kt&oacute;rych zaczynałem hodowlę. Miałem także gołębie od braci Łepuch, spisywały się bardzo dobrze, p&oacute;źniej chciałem dobrać coś z tych samych gołębi, ale już ich nie było, więc zrezygnowałem z nich. W ostatnim czasie sprowadziłem nowe gołębie od hodowcy z Belgii Jelle Roziersa. Czy okażą się dobrym zakupem okaże się niebawem.[...]</p> <p>[...] Przed każdym sezonem lotowym przeprowadzane są badania gołębi, a robi to doktor Myszkowski, kt&oacute;ry przyjeżdża do mnie. Kuracje, jeżeli są niezbędne, przeprowadzam właśnie zgodnie z Jego zaleceniami. Jak dotychczas ten spos&oacute;b badania gołębi jest w pełni zadawalający i nie mam zamiaru od tego odchodzić.[...]</p> <p><img alt="Obraz" src="media/img/news/krpiatkowski1.jpg" style="max-width:100%" /></p> <p>[...] Lotuję metodą totalnego wdowieństwa. Z tej pozycji latają zar&oacute;wno gołębie dorosłe, a za takie uważam już dwulatki, jak i roczniaki. W jednej drużynie dwadzieścia wybranych samc&oacute;w leci samych, a ich partnerki pozostają w domu. Wszystkie gołębie korzystają z dwukrotnych oblot&oacute;w w ciągu dnia. Ponadto dwa razy w tygodniu są wywożone na prywatne treningi, z kt&oacute;rych wypuszczane są razem. Po treningu są z powrotem rozdzielane.[...]</p> <p>[...] Od kilku lat stosuję karmy firmy Vanrobaeys i jestem z nich zadowolony. Podstawową karmą jest karma oczyszczająca (numer 418). Ta karma wzbogacona o konopie i ostropest, jest podawana gołębiom do środy lub czwartku w zależności do długości lotu.[...]</p> <p><img alt="Obraz" src="media/img/news/krpiatkowski2.jpg" style="max-width:100%" /></p> <p>[...] Myślę, że jednym z powod&oacute;w dobrego zdrowia moich gołębi jest częste zakwaszanie wody. Opr&oacute;cz tego co jest zalecone po badaniach gołębi, to w sezonie lotowym co dwa tygodnie podaję środek na drogi oddechowe oraz rzęsistka. Bardzo ważne jest według mnie zabezpieczenie gołębi przed grzybicą, a tutaj czystość w gołębniku oraz dobra jakość karmy ma bardzo duże znaczenie.[...]</p> <p>[...] Do obecnego sezonu lotowego podchodzę spokojnie. Nie ustawiam się na żadne konkretne wsp&oacute;łzawodnictwo. Wszystko okaże się po kilku lotach, kiedy to będzie widać na co stać poszczeg&oacute;lne gołębie. Wtedy też będzie ewentualnie będzie można ustawić lotniki pod kątem kategorii.</p> <p><img alt="Obraz" src="media/img/news/krpiatkowski3.jpg" style="max-width:100%" /></p> <p>Zapraszamy do lektury pełnej wersji w majowym numerze miesięcznika &bdquo;Złoty Gołab&rdquo;</p>

Powrót:

Przeczytaj także

O nas

Miesięcznik “Złoty Gołąb” to odpowiednie źródło wiedzy dla hodowców, którzy są ciekawi sztuki lotowania i hodowania gołębi przez mistrzów.

Skontaktuj się

Logotyp