Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 67 gości 

Reklamy

Reklama

Kampol

Gerard i Cornelis Koopman Drukuj

ImageZ doświadczeń i porad legendarnego mistrza Louis van Loon z Poppel korzystało i korzysta wielu mistrzów (i nie tylko) z Zachodniej Europy. Większość hodowców gołębi pocztowych ma specyficzne charaktery, a mianowicie starają się za wszelką cenę ukryć prawdę od kogo mają najlepsze gołębie, i kto udzielił im najcenniejszych porad i wskazówek dotyczących hodowli i lotowania gołębiami. Jednak Gerard Koopman nie należy do tej grupy hodowców – jest on na pewno hodowcą otwartym, z zasadami, a jedną z zasad nas wszystkich powinna być prawdomówność.

 

Mistrzowie świata Gerard i Cornelis Koopman z Holandii 

Z doświadczeń i porad legendarnego mistrza Louis van Loon z Poppel korzystało i korzysta wielu mistrzów (i nie tylko) z Zachodniej Europy. Większość hodowców gołębi pocztowych ma specyficzne charaktery, a mianowicie starają się za wszelką cenę ukryć prawdę od kogo mają najlepsze gołębie, i kto udzielił im najcenniejszych porad i wskazówek dotyczących hodowli i lotowania gołębiami. Jednak Gerard Koopman nie należy do tej grupy hodowców – jest on na pewno hodowcą otwartym, z zasadami, a jedną z zasad nas wszystkich powinna być prawdomówność. Swoje sukcesy w dużej mierze zawdzięcza – czego nigdy nie ukrywał – Louisowi Van Loon z Poppel, ale i swojej cierpliwości (co cechuje najlepszych hodowców) – o czym chociażby świadczy fakt, że aby uzyskać choćby jedną cenną radę potrafił chodzić za mistrzem z Poppel przez cały dzień. Jednak gdy uzyskał od niego choćby tylko jedną cenną wskazówkę o hodowli i lotowaniu, nie żałował wcale całego dnia spędzonego u mistrza z Poppel, a wręcz mile wspomina i opowiada o Louis van Loon, który jest bardzo skromnym i skrytym hodowcą, ale przez całe lata jego osiągnięcia zadziwiały cały świat, a swoimi sukcesami (również odnoszonymi obecnie) podkreśla do dziś swoją wielką klasę.

Image 

 Historia Koopmanów

Początki ich hodowli to chyba zwykły przypadek, ponieważ w latach 30-tych sąsiad Cornelisa Koopmana był hodowcą gołębi pocztowych. Cornelis Koopman zaczął wypytywać i dociekać szczegółów hodowli i lotowania, a w końcu podjął decyzję o budowie własnego gołębnika. Cornelis Koopman urodził się w 1915 r. i ma już ponad 90 lat, a więc gołębimi zajmuje się około 70 lat. W 1950 roku ożenił się on z piękną Jantje, która urodziła mu 4 synów. Najmłodszym z nich jest Gerard i to właśnie on odziedziczył po ojcu hobby, jakim jest hodowla gołębi pocztowych. Już jako bardzo młody chłopiec i zarazem hodowca, postawił sobie bardzo wysoko poprzeczkę, gdyż aspiracje i marzenia młodego Gerarda były dużo większe niż ojca. Gerard urodził się w 1955 r., już w młodym wieku podjął decyzję, że chciałby zostać hodowcą gołębi, i stworzył team ze swoim ojcem – Cornelis i Gerard Koopman. Chyba nie wielu z nas wie, że był on również zapalonym fanem i graczem piłki nożnej, co było jego drugim hobby. Jednak kontuzja, a konkretnie problemy z kolanem, zmusiły go do zaprzestania uprawiania tej dyscypliny sportu. Wtedy cały swój młodzieńczy zapał w zdobywaniu sukcesów postanowił przelać na gołębie pocztowe. Już jako młody sportowiec miał odpowiedni charakter, który pozwolił mu później odnosić wielkie sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Zawsze w swych wywiadach podkreśla, że bez ciężkiej pracy i rozsądnego prowadzenia hodowli nie można spodziewać się żadnych sukcesów a hodowcy, którzy liczą na szczęście są już w tym momencie przegranymi.

Wróćmy jednak jeszcze do ojca Gerarda, który w 1969 r. został generalnym przedstawicielem firmy Mariman (karmy dla gołębi) w Holandii. Handel karmami, już w tych latach dawał im nie małe zyski, ale zyskali oni również na kontaktach i możliwościach, jakie dał im handel – a mianowicie bliższe poznanie wybitnych hodowców. Po bardzo skrupulatnych i wnikliwych analizach różnych hodowców zdecydowali, aby nabyć jak najwięcej gołębi po jak najlepszych, u braci Janssen z Arendonk. Gerard przestudiował już wcześniej całą historię związaną z ich gołębiami, jak również z osiągnięciami. Drugim gołębnikiem, do którego postanowił zapukać był gołębnik wcześniej wspomnianego Louis van Loon z Poppel, który miał również  najlepsze gołębie braci Janssen, jednak krzyżował je jeszcze z twardszymi i bardziej uniwersalnymi gołębiami od braci Gattrysse, Desmet-Mathijs i od Rhijn-Kloeck. Louis van loon był zawsze uważany za sprytnego starego lisa w naszym sporcie. Nie należał on do hodowców, którzy prznosili młode po różnych dobrych i bardzo dobrych gołębiach. Gołębie asy chciał zawsze mieć u siebie na gołębniku i z nich wychowywać młode, które bezwzględnie selekcjonował na lotach. Wielu hodowców uważa, że ten niby bardzo prosty sposób hodowli podchwycił Gerard w Poppel, u van Loona, dlatego on również bardzo szybko zaczął kupować wybitne lotniki lub potomstwo tylko po najlepszych z najlepszych. Nie zwracał on wtedy uwagi czy gołąb pochodzi z krzyżówki lub pokrewieństwa, czy ma oko takie czy takie – chciał mieć Asa, którego łączył z Asem.

autor: Tadeusz Nowak

Pełny tekst w numerze 01/2007 „Złotego Gołębia” 

 

Kopiowanie treści czy fotografii bez zgody autorów zabronione.
Za publikowane treści odpowiada J&T Nowak - wydawca miesięcznika "Złotygołąb"