Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Reklamy

Reklama

Kampol

Trichomonadoza (żółty guzek) Drukuj
Trichomonadoza (żółty guzek, hexamitiasis) - szeroko rozpowszechniona choroba infekcyjna wywołana przez pierwotniaka Trichomonas gallinae. Przebieg infekcji jest szczególnie niebezpieczny (nawet śmiertelny) dla osobników młodych. U dorosłych ptaków rzadko dochodzi do zewnętrznych objawów choroby. Około 80% z nich jest nosicielami pasożyta.

W przypadku silnych obciążeń organizmu i związanym z tym osłabieniem może dojść do nagłego rozmnożenia się zarazka i rozwoju trichomonadozy. ?ródłem inwazji są najczęściej bezobjawowo zarażeni rodzice karmiący młode, stojąca w rynnach i zagłębieniach woda, niehigieniczmne poidełka. U wielu gołębi obserwuje się małe żółtawe guzki w gardle i przełyku - są to zbiorowiska rzęsistka.

Objawy i przebieg choroby

Rozróżnia się trzy odmiany choroby:

  • odmiana gardłowa serowate żółte twory w gardle utrudniają oddychanie i przyjmowanie pokarmu oraz wody.
  • odmiana pępkowa pasożyty dostają się do organizmu z misy lęgowej poprzez niezamknięty pępek piskląt. Pod skórą powstaję wrzód, który po rozcięciu ukazuje serowaty żółty guzek.
  • odmiana organowa niezahamowana infekcja w pępku i gardle rozwija się na wszystkie narządy organizmu ptaka. Trichomonas wywołuje zmiany corobowe szczególnie w wątrobie - powstają tam grube serowate żółte ogniska głęboko wrośnięte w tkankę narządu. W tym przypadku obserwuje się zewnętrzne objawy ogólne takie jak apatia, biegunka, wychudzenie i osłabienie.

Diagnoza

Badanie mikroskopowe śluzu gardłowego.

Ponieważ prawie każdy dorosły gołąb jest nosicielem Trichomonas gallinae bez zewnętzrnych objawów choroby do zdiagnozowania choroby trzeba wykorzystać przede wsztystkim zmiany gardłowe i organowe. W trakcie badania organizmu gołębia można zaobserwować typowe ogniska pasożytów w organach wewnętrznych - szczególnie w wątrobie.

Leczenie i profilaktyka

Preparat TRICHO-S podawać do wody lub do karmy, leczniczo przez okres 7 - 10 dni, zapobiegawczo przez okres 2 dni, w trakcie kuracji dodatkowo podawać witaminy i minerały.

 

Kopiowanie treści czy fotografii bez zgody autorów zabronione.
Za publikowane treści odpowiada J&T Nowak - wydawca miesięcznika "Złotygołąb"