białe gołębie

Nagrody dla firm o gołębim sercu

Człowiek o gołębim sercu

Mianem człowieka o gołębim sercu określamy ludzi którzy nigdy nie pozostają obojętni wobec cudzych nieszczęść, problemów i kłopotów. To ludzie empatyczni, wrażliwi, czuli, życzliwi, zwyczajnie, po ludzku dobrzy, zawsze gotowi nieść pomoc innym. I co ważne, pomoc zupełnie bezinteresowną. To altruiści, osoby, użyjmy tu kolejnej przenośni, o wielkim i dobrym sercu, wręcz chodząca dobroć.

Często też o takich ludziach mówimy, że to uosobienie dobroci, a nawet używamy określenia anioł. Spotkać na swojej drodze życiowej kogoś, kogo można określić mianem człowieka o gołębim sercu, to prawdziwe szczęście. Warto zawrzeć i kontynuować bliższą znajomość, a nawet przyjaźń, z taką osobą, bo na kim, jak na kim, ale na człowieku o gołębim sercu nigdy się nie zawiedziemy.

Gołąb

Konkurs „Firmy o gołębim sercu”

15-11-2022 Wrocław

Konkurs „Firmy o gołębim sercu” został zainicjowany z okazji 50 lecia serwisu ZlotyGolab.pl. Przy okazji jubileuszu chcieliśmy wyróżnić wybitnych i nieprzeciętnych przedsiębiorców, którzy wpływają na rozwój polskiej gospodarki i społeczeństwa.

W roku 2022 zwyciężczynią została p. Małgorzata Zmuda ze sklepu internetowego Pościel To – właścicielka marki Ludwika. Wysoki poziom kultury obsługi klienta i działalność charytatywna jednoznacznie zadecydowały o naszym wyborze.

Chcieliśmy wyróżnić również p. Michała z agencji reklamowej Reklamowe24 za wkład na rzecz lokalnych społeczności rolniczych.

Gratulujemy! I do zobaczenia w Ślęzie na uroczystej gali wręczenia statuetek!

gołębie

Hobbystyczna hodowla gołębi

Gołębie, wbrew obiegowej opinii, to bardzo wdzięczne i inteligentne stworzenia. Warto podać tu przykład gołębi pocztowych, które potrafią przemierzyć setki kilometrów, by dotrzeć do swojego gołębnika. Warto pamiętać, że gołębie pocztowe były bardzo przydatne w czasach dwóch wojen światowych.

Hodowla gołębi znana jest niemal na całym świecie. Hobbystycznie hoduje się gołębie pocztowe oraz gołębie ozdobne. Hodowanie gołębi łączy ludzi – powstają liczne stowarzyszenia hodowców, a także organizowane są pokazy oraz zawody sportowe z udziałem gołębi.

Wyróżnić można dwa rodzaje chowów gołębi: ekstensywny oraz intensywny. Ten pierwszy dotyczy gołębi z mało wymagających ras. Żywią się one zazwyczaj samodzielnie, wyjadając paszę z pól. W chowie ekstensywnym hoduje się gołębie pospolite, klasztorne oraz pocztowe. W chowie intensywnym chodzi o pozyskiwanie mięsa z gołębi. Można też uprawiać hodowlę kombinowaną (użytkowo-ozdobną).

Hodowla gołębi – jak zacząć?

Wiedza

By hodować gołębie, trzeba posiadać z pewnością szeroką wiedzę w tym zakresie. Ważne jest, by zwierzęta te były w jak najlepszej formie, by były zdrowe, by odpowiednio się rozmnażały.

Wiele hobbistycznych hodowców gołębi pragnie wystawiać je w zawodach oraz na pokazach – gołębie takie muszą być w naprawdę dobrej kondycji, której podbudową są jak najlepsze warunki ich życia. By stworzyć takie warunki, trzeba mieć bez wątpienia szeroką wiedzę na temat hodowania gołębi.

Hodowla gołębi jest zróżnicowana – zależy od tego, czy hodujemy gołębie sportowe, ozdobne czy mięsne.

Gołębnik

Gołębnik ma być miejscem bezpiecznym – ma chronić gołębie przed drapieżnikami. W gołębniku powinno być sucho i ciepło. Ważne, by było to miejsce, które w łatwy sposób można zdezynfekować, oczyścić. W gołębniku powinny znajdować się regały lęgowe, karmniki i poidełka, a także basenik kąpielowy.

Kupno ptaków

Gdy zaczynamy hodowlę gołębi, musimy kupić gołębie od zaufanego hodowcy. Jak go wybrać? Warto kupować gołębie od takich hodowców, którzy od dłuższego czasu uzyskują dobre wyniki w zawodach i na pokazach.
Hodowla gołębi jako pasja

Hodowla gołębi jest dla wielu ludzi pasją życia. Pasja ta jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie. Hodowcy podkreślają, ze każdy gołąb ma swoisty charakter. Hodowcy ci często rozpoznają swoje gołębie, zwłaszcza te, które się wyróżniają, zdobywając najlepsze wyniki w zawodach.

Gołębiom zagrażają niestety pseudo-hodowcy, którzy czasem przechwytują zwierzęta.

Hodowcy-pasjonaci często wystawiają swoje gołębie w zawodach. Można wyróżnić w zawodach dwie kategorie: gołębie młode oraz gołębie starsze. Początek zawodów gołębi pocztowych przypada na maj. Dla dorosłych gołębi kończą się one w sierpniu, zaś dla młodych gołębi na przełomie września i października.