Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 93 gości 

Reklamy

Reklama

Kampol

Pierzenie Drukuj
Obraz

Jedno z powiedzeń mówi, że dobry towar ma dobre opakowanie. Spróbujemy to przełożyć na pierzenie gołębi. Wymiana piór lub pierzenie to ważny i niezbędny okres życia dla wszystkich ptaków. Dzięki niemu ptaki mają co roku nową pokrywę, która gwarantuje przetrwanie zimy deszczu oraz pozwala sprawnie latać. U gołębi pocztowych stwierdzamy już w maju początek tego procesu.

Okres pierzenia rozpoczyna  wypadnięcie pierwszej lotki w obu skrzydłach równocześnie. Ten proces przebiega u wszystkich gołębi podobnie. Ptaki, które były wiosną wcześniej sparowane zaczynają proces pierzenia nieco wcześniej, przeważnie pod koniec wysiadywania drugich jaj.

Po 2-3 tygodniach wypadają kolejno następne lotki, tak że do końca lipca przy utrzymaniu gołębi metodą gniazdową mają wymienioną szóstą – siódmą lotkę. Wdowieństwo i zaciemnianie znacznie opóźnia ten proces.

[...]

ObrazNastępnie rozpoczyna się pierzenie głowy i drobnych piór pokrywowych. Nie wiem ile w tym jest prawdy ale mówi się, że gdy zobaczymy na gołębniku napuszonego, posmutniałego gołębia, dobrze jest mu wyrwać po dwóch stronach jedno pióro pokrywowe. Po dwóch-trzech dniach gołąb ten staje się weselszy a jego dalsze pierzenie przebiega normalnie. Zjawisko to może tłumaczyć fakt iż proces tworzenia pióra to wbrew pozorom bardzo skomplikowane zjawisko, w które są zaangażowane wszystkie procesy życiowe i organy. W końcu musi być jakiś mechanizm regulacji, który powoduje, że w tym miejscu wyrośnie pióro pokrywowe, puch lub lotka, że nie będzie ono za długie ani za krótkie.

Pierzenie u gołębi młodych zależy od czasu wylęgu, a także długości dnia i pożywienia. W normalnych warunkach młody wyrzuca pierwszą lotkę w 7-8 tygodniu po wylęgnięciu następne po 2-3 tygodniach. Dalszy ciąg pierzenia młodych przebiega podobnie jak u gołębi starych. Młode wylęgnięte końcem sierpnia nie przepierzą się do końca, w związku z tym ich kariera jako lotnika w przyszłym sezonie stoi pod dużym znakiem zapytania. O wiele bardziej mogą one być przydatne jako gołębie rozpłodowe lub mamki. Dla pełnego obrazu pierzenia należy dodać, że pierzenie ogona przebiega od pierwszych dwóch środkowych lotek parami na zewnątrz ogona. Z tym ,że ostatnie wypadają sterówki drugie od skraja . Myślę ze jest to spowodowane koniecznością sterowania podczas lotu.

W przyrodzie okres pierzenia przypada w czasie dostatku pożywienia (większość roślin wydaje nasiona) tak by organizm miał pod dostatkiem budulca na nowe upierzenie.Hodowcy powinni stworzyć ptakom w tym okresie jak najlepsze warunki z dostępem do kąpieli włącznie. Wszystkie nasze starania w tym okresie rzutują na dalszą karierę naszych podopiecznych, gdyż jak na początku artykułu powiedzieliśmy: „opakowanie świadczy o zawartości”, a to przekłada się na wyniki na wystawach i w lotach.

Autor: Wiesław Zator
Cały artykuł w 9. numerze 2015 miesięcznika “Złoty Gołąb”

 

Kopiowanie treści czy fotografii bez zgody autorów zabronione.
Za publikowane treści odpowiada J&T Nowak - wydawca miesięcznika "Złotygołąb"